Zuzana Říhová v nominaci na Magnesia Litera

Probíhá již 21.ročník literární soutěže Magnesia Litera.

Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy. A to bez omezení a bez ohledu na žánry: stejnou pozornost si zaslouží spisovatelé, básníci, překladatelé, nakladatelé i vědci a teoretici. Proto bylo ocenění rozvrženo do devíti kategorií, které se snaží obsáhnout veškerou domácí knižní produkci. Porotu k jednotlivým kategoriím delegují oborově příslušné obce a organizace. Aby se předešlo příliš úzké specializaci, vítěze v kategoriích Litera pro objev roku a Magnesia Litera – Kniha roku vybírá 300 oslovených lidí z knižní branže: od univerzitních badatelů až po knihovníky a knihkupce.

Literu za prózu mohou získat Štěpán Kučera s Největší lekcí dona Quijota, točící se okolo zajetí spisovatele Miguela de Cervantese v Alžírsku, či Zuzana Říhová za knihu Cestou špendlíků nebo jehel o konfliktu mezi přírodou a civilizací. Poslední nominovanou je básnířka Kateřina Rudčenková. Ta se v románu Amáliina nehybnost zabývá nemožností ustanovit samu sebe jako partnerku a matku.

Zuzana Říhová přednáší angloamerický modernismus a evropskou avantgardu na Vysoké škole kreativní komunikace. Rovněž je ředitelkou anglické @PSCC . Mezi její nejznámější romány patří Neplač, vstaň a střílej! a Pustím si tě do domu. Její nejnovější román Cestou špendlíků nebo jehel je v letošní nominaci na Magnesiu Literu v kategorii Próza.

Říhová nenápadně, ale přesně a jemně vykresluje vlčí povahu lidí, kteří krouží ve smečkách, aby si pochutnali na nejslabších. Člověk člověku vlkem, homo homini lupus, zní známá Hobbesova charakteristika života před vznikem obce a státu, proto si přece lidé vytvořili společnost, jenže i v ní dál mají vlčí sklony, kterých se nelze jen tak zbavit. Možná proto, že bez nich bychom ztratili sami sebe.

Hlasovat pro ni můžete v kategorii Cena čtenářů zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *